WhatsApp
Telefon
9 Eylül Batığı

9 Eylül Batığı

"Yapay Resif ve Turizm Amaçlı Batık Projesi" kapsamında 32m ye batırılırken deniz canlılarının yeni evi evsahibi oldu.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Eğitime başlamak için çok iyi yüzücü olmak gerekiyor mu ?

Hayır. Yüzme bilmeniz yeterlidir. 

Scuba herkese göre ve 14 yaşını doldurmuş her sağlıklı bireylerin yapabilecekleri bir spordur. Yaz aylarının gelişi ile toplumun birçok kesiminden scubaya olan merak artar. Elbette adrenalin içeren bir çok extrem spor gibi , dalış sorununda bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken kurallar vardır.

Düşündüğünüzden daha kolay. Başlangıç kursları; akademik çalışmalar, sığ su çalışmaları ve açık deniz çalışmaları olarak bölünmüştür. Eğitim, kişisel beceriye bağlı olduğu için, öğrendikçe ilerleyip bilgi ve becerilerinizi arttıracaksınız. 

Dalış merkezimizde PADI ve TSSF/CMAS eğitim sistemlerinin programları yürütülmektedir. TSSF/CMAS başlangıç seviyesi olan 1 Yıldız Dalıcı eğitimi 3 tam gün sürmektedir.  PADI başlangıç seviyesi olan Open Water Diver eğitimi minimum 4 tam gün, başka bir PADI başlangıç seviyesi olan Scuba Diver eğitimi minimum 3 tam gün, Ancak unutulmamalıdır ki; eğitim süreci, tamamı ile kişinin belirli konularda uzmanlaşmasını temel alır ve zamana değil, bireysel performansa bağlı olarak şekillenir.

Kursa başlamak için 14 yaşını tamamlamış ve   15 yaşından gün alan kişiler kursa başlama hakkı kazanırlar . Bu yaş sınırı Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF )tarafından belirlenmiştir. Bu kurs için bir üst yaş sınırı bulunmamakla birlikte,  (yaşa bağlı olsun, olmasın) sağlık açısından dalışta risk oluşturacak durumu olan kişilerin kursa başvurmadan önce hekimlerine danışmaları gerekmektedir. Dünya’da ilerlemiş yaşlarına rağmen dalmayı sürdüren pek çok dalgıç var. Dolayısıyla sağlık ve kondisyon sıkıntı yaratmadığı müddetçe 14 yaşından büyük kişiler keyifle dalabilirler.

Tabiki. Bizde tüplü dalış eğitimi almak isteyen her adaya Kurs almadan önce  Deneme dalışı ya da keşif dalışı ‘Discovery dalış’ olarak adlandırılan dalışı yapmanızı öneriyoruz. Dalış merkezimizdeki Tanıtım dalışı uzmanı veya bir  Eğitmen ile bire bir, sakin ve berrak bir suda ve max. 5 metre derinliğe bir keşif dalışı yapabilirsiniz.

Dalışa başlamak için mayonuzu, terliklerinizi ve havlunuzu yanınızda getirmeniz yeterli.Eğitim aşamasında gerek duyacağınız tüm ekipmanlar tarafımızca size sağlanacaktır. Ancak bu ekipmanların size, kendinize ait bir ekipman kadar konfor sağlaması beklenemez. Başlangıç seviyesi eğitimler öncesinde doğru ekipman seçimi yapmak çok kolay değildir. Kendinize uygun ekipmana başlangıç eğitiminiz esnasında veya sonrasında karar verip, eğitmeninizin de yönlendirmesi ve yardımları ile doğru ekipmana sahip olmanız daha doğru bir yoldur. Eğitim aşamasında dahi kendinize ait bir maske, şnorkel ve palet edinmiş olmanız kişisel konforunuz açısından önemlidir.

 • SCUBA

SELF  CONTAINED UNDERWATER BREATHING  APPARATUS

 • Self
 • Countained
 • Underwater
 • Breathing
 • Aparatus

Türkçesi: Kendi taşıdığımız nefes alama aparatları

 • BAĞIMSIZ SUALTI SOLUNUM CİHAZI
 • KISACA TÜPLÜ DALIŞ

Teorik eğitimlerin ardından katılımcının tercih edeceği herhangi bir tarihte ( 6 ayı geçmemek kaydıyla ) gerçekleştirilebilir. Deniz eğitimlerimiz İzmir Karaburun’daki Tesisimizde gerçekleşmekteyiz. Teorik derslerimizi de isterseniz İzmir Karşıyaka’daki İrtibat ve Satış Ofisimizde gerçekleştirebiliriz.

Ege Octopus İzmir Dalış Merkezi  ve İlk Yardım Eğitim Merkezi, CMAS - TSSF (Dünya ve Türkiye Sualtı Federasyonunun) da 0627 Yekili numarası ile  “yetkili” dalış merkezi olup , ayrıca Dünyanın en ileri dalış eğitim sistemlerinden biri olan  Professional Association of Diving Instructors (PADI) nin  her seviyedeki dalış ve uzmanlık kurslarını vermeye yetkilidir.

 • 2 adet fotoğraf
  Bir adet nüfus cüzdanı fotokopisi

Başlangıç eğitimini bitirdikten sonra ileri eğitimlere devam edebilirsiniz. Ayrıca sportif dalış turlarımıza katılıp seviye atlamadan da dalış dünyasının güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Artık mavi dünyaya giriş için gerekli olan belgeye sahipsiniz ve daha yeni başlıyorsunuz.. yeni ilgi alanlarına yönelin ve öğrenmeye devam edin. Hatta belki ileride bir dalış profesyoneli bile olursunuz, kim bilir? Bu konuda dalış merkezi eğitmenlerimiz size yol gösterecektir.